Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Doktrínák

A tagállamok lojális együttműködési kötelezettsége olyan kötelezettségeket ró a tagállami bíróságokra, mint például a nemzeti jognak az uniós jogrendre és különösen az irányelvekre figyelemmel történő értelmezése. Alaptételként, egyben tágabb megközelítésben kiindulhatunk abból, hogy az uniós jogvédelem szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Bíróság által kialakított doktrínáknak511 és általános jogelveknek. Az Európai Bíróság gyakorlata éppen a jogvédelem hatékonyságának megteremtése érdekében a nemzeti jogok és a közösségi jog (Lisszabont követően uniós jog) egymáshoz való viszonyának tisztázása körében mondta ki a közösségi jog (Lisszabont követően uniós jog) önálló jogrendszeri minőségét, és egyben rámutatott a közösségi jog (Lisszabont követően uniós jog) olyan sajátosságaira,512 amelyeket doktrínáknak, a jogvédelem szempontjából is elsődleges, széles hatókörű jogelveknek lehet tekinteni. Az uniós jogrendszer legitimációjának megalapozására az Európai Bíróság több doktrínát fogalmazott meg gyakorlata során. A doktrínák: az uniós jog közvetlen alkalmazhatósága, a tagállamok jogrendszereiben érvényesülő közvetlen hatálya, az értelmezési doktrína, vagy más néven a közvetett hatály, az uniós jog tagállamok jogrendszereivel szembeni elsődlegessége, szupremáciája vagy primátusa, az elsőbbség elve, s ezeket indokolt kiegészíteni az értelmezési elsődlegesség elvével. E doktrínák a tartópillérei az uniós jognak, mint rendszernek.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave