Arisztotelész

Az égbolt


fejezet

Mindezek alapján nyilvánvaló, hogy egyáltalán nem igaz azt állítani, miszerint a csillagok mozgása harmóniát idéz elő, vagyis azok a zajok, amelyeket így előidéznek, összhangot hoznak létre, noha akik így beszélnek, elegánsan és kiváló stílusban adják ezt elő. Némelyeknek ugyanis szükségszerűnek tűnik, hogy az ekkora méretű testek mozgásuk közben zajt idézzenek elő, hiszen az itteni testek is, jóllehet tömegük és sebességük is kisebb, hasonló hatást idéznek elő. Lehetetlen – mondják –, hogy amikor a Nap, a Hold és az összes csillag, amelyek oly nagyszámúak és hatalmasak, ennyire gyors mozgással haladnak, ne keltsenek irdatlan zajt. Ezeket alapul véve, valamint azt, hogy sebességeik – a távolságukból kiindulva – az összhangzatok által kifejezett arányban állnak egymással, azt állítják, hogy a csillagok körmozgása által létrehozott hang harmonikus. Mivel érthetetlennek tűnik, hogy nem halljuk ezt a hangot is, ezt ők azzal magyarázzák, hogy ez a zaj már rögtön születésünkkor jelen van, és ezért megkülönböztethetetlen a vele ellentétes csendtől. A hang és a csend ugyanis egymáshoz viszonyítva ismerhetők fel; így aztán az emberekkel is az történik, ami a bronzkovácsokkal, akik annyira hozzászoktak a zajhoz, hogy fel sem tűnik nekik.159


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 745 6

Az égbolt c. műben Arisztotelész általánosabb természetfilozófiai megfontolásait az égitestek mozgására és természetére alkalmazza. E megfontolások eredményeképpen Arisztotelész amellett érvel, hogy a világ örök, véges kiterjedésű, és középpontjában helyezkedik el a gömb alakú Föld. Az égbolt örökké tartó körmozgást végez - ezt az teszi lehetővé, hogy az égboltot a körmozgást a saját természetes mozgásaként végző speciális anyagfajta alkotja.

A mű harmadik és negyedik könyve a világ közepén elhelyezkedő Föld elemeinek tulajdonságait írja le - ezek közül a föld és a víz természeténél fogva függőlegesen lefelé mozog, a levegő és a tűz pedig felfelé törekszik -, majd azt taglalja, hogy az elemek mozgása mennyiben határozza meg az összetett testek mozgását.

Kötetünk Az égbolton kívül függelékként a pszeudo-arisztotelészi Világrendet is tartalmazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/arisztotelesz-az-egbolt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave