Arisztotelész

Az égbolt


Utószó Az égbolthoz313

Mint az egyéb műveiben is szokása, Arisztotelész a szisztematikus vizsgálódást történeti kontextusba helyezi. Ezek a történeti fejtegetések túlnyúlnak azokon a kereteken, amelyeket manapság filozófiainak nevezünk. Utal Atlasz mitológiai történetére (II 2, 284a19–23), akinek a szerepét úgy értelmezi, mint az égboltozat fenntartójáét.314 Ennek egyúttal egy filozófiai értelmezést is ad, amelynek alapján aztán a mítoszban foglalt elméletet el is veti. Eszerint a történet azt fejezi ki, hogy az égbolt önmagától nem képes fennmaradni. Az értelmezést még sajátosabbá teszi az, hogy a történethez egy természetfilozófiai magyarázatot fűz. A történet azt mondaná, hogy a dolgoknak van súlyuk, és ennek a súlynak köszönhetően mozognak lefelé, vagyis a csillagok is lezuhannának, és velük együtt az egész égbolt is, ha nem tartaná őket fenn valami. Akik azonban egy ilyen álláspont mellett kötelezik el magukat, egyúttal arra is kényszerülnek, hogy elismerjék: van valamilyen erő vagy szükségszerűség, amely a csillagokat a pályájukon tartja. Ez a szükségszerűség nem ugyanolyan anyagi jellegű létező lesz, hiszen ha az lenne, súlya miatt maga is zuhanna lefelé.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 745 6

Az égbolt c. műben Arisztotelész általánosabb természetfilozófiai megfontolásait az égitestek mozgására és természetére alkalmazza. E megfontolások eredményeképpen Arisztotelész amellett érvel, hogy a világ örök, véges kiterjedésű, és középpontjában helyezkedik el a gömb alakú Föld. Az égbolt örökké tartó körmozgást végez - ezt az teszi lehetővé, hogy az égboltot a körmozgást a saját természetes mozgásaként végző speciális anyagfajta alkotja.

A mű harmadik és negyedik könyve a világ közepén elhelyezkedő Föld elemeinek tulajdonságait írja le - ezek közül a föld és a víz természeténél fogva függőlegesen lefelé mozog, a levegő és a tűz pedig felfelé törekszik -, majd azt taglalja, hogy az elemek mozgása mennyiben határozza meg az összetett testek mozgását.

Kötetünk Az égbolton kívül függelékként a pszeudo-arisztotelészi Világrendet is tartalmazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/arisztotelesz-az-egbolt//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave