Gyuris Petra, Meskó Norbert, Tisljár Roland (szerk.)

Az evolúció árnyoldala


3.2. Depresszió az őskorban

Az elképzelés, miszerint a depresszió evolúciósan adaptív állapot lehet, nem új keletű, mintegy hatvanéves múltra tekint vissza (McGuire és Troisi, 1998b). Ez alatt a hat évtized alatt több elképzelés is született a depresszió egy vagy több tünetének, esetleg magának a patologikus állapotnak a lehetséges előnyeiről. Mindezen felhalmozott elméleti tudás és vizsgálati eredmények több módon is – mind elméleti, mind pedig gyakorlati aspektusból – hozzájárulnak a depresszió darwini elemzésének hasznosságához. Először is a depresszió emberi evolúció során betöltött szerepének feltérképezése közelebb vihet ahhoz, hogy megértsük, bizonyos emberek miért lesznek depressziósak (Allen és Badcock, 2003). Ha a különböző depresszív állapotok valamilyen adaptációs problémára adott válaszként alakultak ki az evolúció során, úgy feltételezhetjük, hogy rátermettségünket növelő funkcióval rendelkeznek. Másodszor az evolúciós nézőpont jól kiegészíti a depresszió tradicionális szemléletét, miszerint az ilyen állapot valamilyen belső diszfunkcióval áll kapcsolatban. Amennyiben ugyanis feltételezzük, hogy a depresszió adaptív, akkor egyértelműen belátható, hogy bizonyos esetekben ez az állapot valamilyen reproduktív előnnyel jár az egyén vagy rokonai számára. Harmadszorra pedig a darwini elmélet olyan keretet biztosít, melynek segítségével tesztelhető és gyakorlati hipotéziseket alkothatunk sajátos pszichológiai jelenségekről (Cosmides és Tooby, 1994), mint például a depresszió. Sőt az evolúcióelmélet segítségével integratív magyarázatokat találhatunk egy-egy jelenséggel kapcsolatban, így a depresszív állapotok kapcsán is.

Az evolúció árnyoldala

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 701 2

„Az evolúció árnyoldala a különböző nem tipikus (alternatív) emberi viselkedésformákat, devianciákat, illetve egyes patológiainak tekintett állapotokat mutatja be az evolúciós pszichológia nézőpontjából. A könyv jól illeszkedik a Pécsi Evolúciós Pszichológia Kutatócsoport korábbi köteteinek sorába: egyszerre betölti a magas szintű ismeretterjesztő mű, az informatív tankönyv és a tudományos szakkönyv funkcióját. A téma igen aktuális, hiszen olyan pszichológiai szempontból is érdekes kérdéseket érint (pl. depresszió, szenvedélybetegség, étkezési zavar, homoszexualitás, prostitúció), amelyek közel állnak a hétköznapi emberhez. Ezekről a jelenségekről a médiában számos botcsinálta »szakember« is terjeszt különböző nézeteket. Ezért a tudományos álláspont megismerése fontos tájékozódási pontot jelenthet."

Prof. Miklósi Ádám

az MTA doktora

•••

A kötet szerzői: Bereczkei Tamás, Birkás Béla, Gyuris Petra, Jánosi Anna, Kelemen Oguz, Kéri Szabolcs, Láng András, Meskó Norbert, Paál Tünde, Pléh Csaba, Tisljár Roland, Túry Ferenc

Hivatkozás: https://mersz.hu/gyuris-mesko-tisljar-az-evolucio-arnyoldala//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave