Bereczkei Tamás, Hoffmann Gyula (szerk.)

Gének, gondolkodás, személyiség


Cloninger modellje

Cloninger leginkább a temperamentumjellemzők és a neurotranszmitter-rendszerek közötti kimondottan szoros kapcsolatot feltételező elméletéről ismert (1987). Elképzelésében három fő temperamentumjellemzőt tárgyal, melyeket monoamin-neurotranszmitter rendszerek eltérő aktivitásához kapcsol. Az újdonságkeresés, mely az új ingerek keresésének tendenciájára utal, a dopaminerg aktivitáshoz köthető. Az ártalomkerülés, mely az averzív ingerek elkerülésének tendenciája és viselkedéses gátlással jár együtt, a szerotonerg funkciókkal hozható összefüggésbe. A jutalomfüggés a szociális jutalmak keresésének hajlama és a noradrenerg működésekhez kapcsolódik Cloninger rendszerében (10.2. táblázat). Elméletének figyelemre méltó részlete, hogy bár eredeti modelljének nem képezte részét, a hozzá kapcsolódó kérdőív tételeinek faktoranalízise kapcsán nemzetközi mintákon stabilan megjelenő jelleg a kitartás dimenziója, ami később az eredeti kérdőív (Tridimensional Personality Questionnaire, TPQ: Cloninger és mtsai 1991) átdolgozását is inspirálta (Temperament and Character Inventory, TCI: Cloninger 1994). Értelemszerűen, mivel az első elképzelés nem utalt a kitartásra, ehhez nem rendelt konkrét neurotranszmitter funkciót. Mindazonáltal az utóbbi kutatások szerint a négy temperamentumkomponens már az iskoláskor előtti időszakban azonosítható. Annak ellenére, hogy a skálaértékek és a transzmitter funkciók közötti kapcsolatra irányuló kutatások eredményei ellentmondásosak, rendkívül elterjedt mérőeszköznek minősül a kandidáns génvizsgálatokban. Ez annak köszönhető, hogy Cloninger modellje az első azon elképzelések között, melyek olyan struktúrákhoz kapcsolták a pszichológiai jellemzőket, amelyek vizsgálatára lehetőséget adtak a modern genetikai eljárások – a monoamin-transzmitter-rendszerek komponenseinek genetikai variációi a mai napig a legnépszerűbb kandidánsai a temperamentumjellemzőknek. Itt konkrétan Benjamin, Lesch és Ebstein korai eredményeire gondolunk, melyeket a fejezet később részletesen tárgyal.

Gének, gondolkodás, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 706 7

Magas szülőknek csak magas gyermekei lehetnek? Lehet az, hogy alapvető biokémiai folyamatainkat tekintve kevéssé különbözünk a baktériumoktól, alig a muslincáktól és szinte egyáltalában nem a csimpánzoktól? Valóban a nevelésen múlik, hogy ki lesz társaságkedvelő, ki szorongó, ki félénk és ki agresszív - vagy ebben a gének is fontos szerepet játszanak?

Vajon tényleg csak legfeljebb néhány molekulánk eltérésein múlik, hogy némelyikünk hajhássza az újdonságokat, mások legszívesebben csak elüldögélnének a szobában?

Lehetséges, hogy a szomszédunk, akinek már a nagyapja is a mi nagyapánkkal gyerekeskedett, genetikailag jobban eltér tőlünk, mint egy zulu törzsfőnök?

Öröklődhet-e a mélabú, a kíváncsiság vagy a kreativitás? A szülői nevelés hiányosságai vagy bizonyos gének tekinthetők felelősnek azért, ha valaki depresszióban, skizofréniában vagy autizmusban szenved? Mennyire vagyunk képesek arra, hogy öröklött adottságaink ellenében karcsúak legyünk, uralkodjunk indulatainkon és fejlesszük gondolkodásunk rugalmasságát?

Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk választ a könyv lapjain. A konkrét válaszokon túlmenően megismertetjük az olvasókat azokkal a genetikai elvekkel, szabályszerűségekkel, amelyek közel visznek egy-egy probléma megoldásához. A hazánkban hiánypótlónak szánt könyv számos kutató műhely együttműködésével született meg. Megírásával igyekszünk képet adni az érdeklődőknek azokról a forradalmi változásokról, amelyek az emberi elme és viselkedés területén mentek végbe a humángenetika elmúlt két évtizedes fejlődése során. Az emberi természet működése iránt érdeklődő olvasók tájékoztatása mellett szeretnénk hozzájárulni a pszichológusok, pszichológushallgatók képzéséhez és általában a humán tudományok bármilyen területén dolgozó szakemberek szemléletformálásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bereczkei-hoffmann-genek-gondolkodas-szemelyiseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave