Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Fizikai-kémiai jellemzés

A vegyületek fizikai-kémiai sajátságainak ismerete mind kémiai, mind biológiai szempontból elengedhetetlen. Míg kémiai szempontból a vegyületnek alapvetően a szintézis vagy reakcióközegben (elsősorban szerves oldószerek), megfigyelhető viselkedését, addig biológiai értelemben a fiziológiás közegekben (gyomor, bél, vér, szöveti környezet) való viselkedését és fizikai-kémiai sajátságait kell figyelembe venni. A gyógyszerkutatás korai szakaszában a vegyületek fizikai-kémiai paramétereit elsősorban a tápcsatortán keresztül megvalósuló felszívódási (Absorption), szervezetben való eloszlási (Distribution), a főként májban végbemenő metabolikus (Metabolism) folyamatokhoz köthető, és az elsődlegesen vesén keresztül történő kiválasztási (Excretion), azaz összességében ADME-sajátságainak előrejelzésére használjuk. A korai fizikai-kémiai jellemzés alapja, hogy a gyógyszeradagolás per os valósul meg, a hatóanyag a tápcsatornában beoldódik, azon keresztül felszívódik, majd a véráram segítségével a célszövetbe jut, azaz eloszlik a szervezetben. További egyszerűsítő feltétel, hogy mind a belekből történő felszívódás, mind a szöveti eloszlás esetében a hatóanyag membránon való átjutása csak passzív transzporttal menjen végbe. A fenti feltételek mellett a gyógyszerjelölt vegyületek ADME-folyamatai már egyszerű kémiai, fizikai-kémiai paraméterekkel is modellezhetővé válnak. Ezek közül a legfontosabbak a vegyületek proton-diszszociációs sajátsága, lipofilitása, oldhatósági viszonyai, permeabilitása, illetve kémiai stabilitása különböző fiziológiás modelloldatokban.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave