Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Vezérmolekula-keresés irodalmi előzmények alapján (scaffold hopping): NR2B altípus szelektív antagonisták felfedezése

Az ionotróp glutamát receptorok közé tartozó N-metil-D-aszpartát (NMDA) -receptorok alapvető szerepet játszanak a központi idegrendszer glutamát neurotranszmissziójában. Az NMDA-receptorok funkciójukat heteromer alegységekből felépülő tetramerek formájában látják el. Jelenleg három alegységet különböztethetünk meg, amelyeket NR1, NR2 és NR3 névvel jelölnek. Az egyes alegységeknek különböző gének által kódolt altípusai ismertek, ezek alapján az NR2 alegységen belül NR2A, NR2B, NR2C és NR2D altípusokat azonosítottak. Az emlősök központi idegrendszerében az NMDA-receptorok funkcionális működéséhez az NR1 alegység mellett legalább egy NR2 alegység altípus szükséges. Az NR1/NR2B receptorok diszfunkcióját a glutamáterg rendszer túlműködésén keresztül különböző neurodegeratív megbetegedésekkel hozták összefüggésbe. A megnövekedett glutamátkoncentráció következtében hiperaktivált állapotba kerülő NMDA-receptorok ioncsatornaként nagy mennyiségű Ca2+ iont engednek be az idegsejtekbe, ami végül sejtkárosodást, illetve sejtpusztulást okoz. Az így kialakuló excitotoxikus állapot szerepet játszhat a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, valamint a krónikus fájdalom patomechanizmusában. Bár az NMDA-receptorok gátlása több kötőhelyen is megvalósítható (glicin kötőhely, kompetitív glutamát kötőhely, ioncsatorna blokkoló kötőhely, poliamin kötőhely), az NR1/NR2B altípus szelektív gátlószerektől a terápiás hatékonyságon felül kedvezőbb mellékhatásprofilt reméltek.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave