Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A szemcseméret megválasztása

A hatóanyagjelölt kioldódási sebessége arányos az oldószerrel érintkező felületével. Finomabb eloszlású, nagyobb fajlagos felületű anyag nagyobb kioldódási sebességet mutat, mint ugyanazon anyag nagyobb szemcseméretű mintái. A szemcseméret-eloszlás különösen a BCS II besorolású anyagoknál (a ma fejlesztésbe vont hatóanyagjelöltek többsége) lényeges, ahol a felszívódás sebességmeghatározó lépése a kioldódási sebesség. Gyógyszerészeti szempontból korábban a d90 < 200 µm eloszlású minták (a szemcsék 90%-a 200 µm-nél kisebb) számítottak elfogadhatónak. Ma a BCS II besorolású anyagoknál ennél lényegesen kisebb, d90 < 20 µm az igény; egyes esetekben még ennél is finomabb eloszlású anyag (nanotartomány) szükséges a hatékony formuláció elkészítéséhez. Ritkábban, de ezzel ellentétes irányú igény is felmerülhet, a szemcseméret-eloszlás eltolása a nagyobb szemcsék irányába pl. szűrhetőség javítása szempontjából. A kiválasztott szemcseméret-eloszlás biztosításának több módja van a kivánt mérettől függően:

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave