Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


A gyógyszerek és célpontjaik kölcsönhatásainak általános elvei

A gyógyszerek túlnyomó többsége közvetlenül kötődik elsődleges célpontjához. Affinitás szempontjából viszonylag merev ligand és erősen hidrofób kötőhely kölcsönhatása az ideális. Ugyanakkor már most hasznos szem előtt tartani, hogy egy erősen hidrofób molekula, amely nagy affinitással találja meg célpontját, nem feltétlenül lesz jó gyógyszerjelölt. Egyrészt a jobbára aspecifikus hidrofób kölcsönhatások a szelektivitás lehetőségét lényegesen csökkenthetik. Másrészt viszont, tekintve, hogy a legtöbb hatóanyag a véráram útján éri el rendeltetési helyét, így vízben jól vagy közel jól kell oldódnia. Természetesen vannak formulálási törekvések, amelyekkel ezt a nehézséget megoldani igyekeznek (pl. droghordozó liposzómák készítése, nanoszuszpenziók előállítása), azonban ezek közül csak nagyon kevés került be a klinikai gyakorlatba. Fontos tudni, hogy az ilyenfajta formuláció egy másik fontos gyógyszertani paraméter, a toxicitás jellegét megváltoztathatja.

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave