Keserű György Miklós (szerk.)

A gyógyszerkutatás kémiája


Kombinációs kémiai genomika és rendszer-biológia

Miközben a kémiai genomika azt a célt tűzte ki, hogy fehérjecélponthoz minél szelektívebben kötődő egyetlen kismolekula által kiváltott sejtszintű változásból következtet a sejten belüli folyamatokra, a kombinációs kémiai genomika a sejten belüli rendszerek komplexitását kívánja modellezni. Valójában egyetlen emlős sejtben 20 000 gén, 100 000 fehérje és ezernyi kismolekula (lipid, szénhidrát, metabolitok) párhuzamos kölcsönhatása valósul meg különböző szintű szerveződésben. Több kismolekula sejtszinten együttesen kiválthat ún. kombinációs hatást vagy éppen szinergizmust, miután feltehetően különböző fehérjecélponton keresztül fejtik ki hatásukat. Ez megfelel a klasszikus genetika több mutációt együttesen vizsgáló stratégiájának. A gyógyszerkutatásban a korai időktől kihasznált kombinációs terápia szisztematikus sejtszintű vizsgálata elvezethet pl. tumorellenes szerek rezisztenciacsökkentő vegyületekkel való hatásos kombinációjához, vagy a mellékhatások csökkentéséhez (Lehár és mtsai 2008).

A gyógyszerkutatás kémiája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 059 076 1

A gyógyszerkutatás értékteremtő folyamat, amit a legkülönbözőbb kémiai, biológiai és orvosi szak- és részterületek sokaságának alkalmazása jellemez. A kötet a folyamatra és annak lépéseire koncentrálva a témakör kémiai aspektusait dolgozza fel, így az Olvasók a kémikus szemével kísérhetik végig a gyógyszerkutatás folyamatát.

A könyv a szükséges gyógyszerkémiai, analitikai és fizikai kémiai, valamint eljáráskémiai ismereteket egységes formában tárgyalja, ugyanakkor rámutat azokra az informatikai, biológiai, orvosi, jogi és egyéb területekre, ahol a magasabb szintű integráció szempontjai érvényesülnek. Hazai és nemzetközi tapasztalatok szerint a gyógyszerkutatás kémiájában közel tíz év gyakorlat szükséges a kellő jártasság kialakításához. A szerzők közössége jelen kötettel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a szükséges ismeretek megszerzésének útja, ha jelentősen rövidebb nem is, de szemléletében egységesebb, összefüggéseiben áttekinthetőbb, eszköz- és módszerválasztásban tudatosabb lehessen.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keseru-a-gyogyszerkutatas-kemiaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave