Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


A fogalmi integráció típusai

A fogalmi integrációnak az a típusa, amelyet az „Ez a sebész egy hentes” példa képvisel, már meglehetősen kifinomultnak számít. Itt mindkét bemeneti tér (hentesség és sebészet) hozzájárul az integráció létrejöttéhez. A fogalmi integráció más típusainál egyszerűbb (ám nem kevésbé lényeges) kognitív folyamatok figyelhetők meg. A különböző típusú fogalmi integrációkat egy skálán helyezhetjük el, attól függően, hogy milyen kognitív folyamatok vesznek részt a blend kialakulásában. A sebész/hentes példája – komplexitása okán – a skála egyik végét képviseli. A fogalmi integrációnak vannak azonban egészen egyszerű és transzparens módjai is, ezek képviselik a skála másik végét. A két véglet között pedig számos átmenet létezik. A fogalmi integráció skáláján négy olyan pont különböztethető meg, ahol igen markáns, a többitől jól elkülönülő integrációtípusok találhatók. Ezeket a markáns típusokat a fogalmi integráció prototipikus eseteiként is kezelhetjük. A továbbiakban e négy, prototipikus fogalmi integrációt mutatjuk be (az egyszerűbbtől a komplexebbig haladva): a szimplex-, a tükör-, az egyoldalú- és a kétoldalú hálózatokat (Fauconnier és Turner 2002).

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave