Benczes Réka, Kövecses Zoltán

Kognitív nyelvészet


Kategorizáció: versengő elméletek és nyelvi relativitás

A kategorizáció olyan mindennapos és jellemzően nem tudatos tevékenység, amelynek során a környezetünkben található tárgyakat és eseményeket különféle jelentéssel bíró „csoportokba”, vagyis kategóriákba helyezzük. Ez a folyamat egyben a cselekvés és a túlélés szükséges feltétele is. Képzeljük el például azt a szituációt, amikor karosszékünkbe kuporodva olvasni szeretnénk egy könyvet. Ahogy körültekintünk a szobában, számos tárgyat látunk: asztalt, kanapét, könyvespolcot vagy éppen egy radiátort. Ahhoz azonban, hogy valóban olvashassunk, legelőször is az szükséges, hogy megfelelően kategorizáljuk a körülöttünk lévő tárgyakat, és kiválasszuk kényelmes fotelünket, hiszen igencsak kellemetlen volna egy radiátor tetején ülve olvasgatni. A túlélésben is igen nagy szerepet játszik a kategorizáció: akár végzetessé is válhat, ha a dzsungelben az elénk ugró tigrist egy nagyra nőtt macskával tévesztjük össze.

Kognitív nyelvészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 734 0

A 14 fejezetet, szószedetet és különálló magyar nyelvű bibliográfiát is tartalmazó szakkönyv a kognitív nyelvészet legfontosabb területeit, meghatározó fogalmait és módszereit mutatja be.

Az első átfogó magyar bevezetés a kognitív nyelvészetbe.

Bevezetés a kategorizáció, fogalmi modellezés és keretezés, metonímia, metafora, figyelem, alak-háttér elrendezés, perspektívaváltás, sematizáció, testesültség, erődinamika, mentális terek és a fogalmi integráció elméletébe.

A nemzetközi és a magyar kognitív nyelvészeti szakirodalom integrálása.

A kognitív nyelvészet új magyar terminológiai rendszere.

A jelentés feldolgozásához szükséges alapvető megértési folyamatok elemzése.

Ábrák és táblázatok a főbb fogalmak és folyamatok illusztrálásához.

A szakkönyvet haszonnal forgathatják a nyelvészet oktatásában részt vevő tanárok, hallgatók és diákok, a tudományos kutatók és a széles nagyközönség: mindazok, akik a kognitív nyelvészeti kérdések tudományos alapjaiban tájékozódni kívánnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kovecses-benczes-kognitiv-nyelveszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave