Domokos László

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze


„A legfőbb ellenőrző intézmények hozzájárulása a jó kormányzáshoz” modell megújítása

A megváltozott környezeti kihívásokra adott válaszaként a korábban megalkotott modell továbbfejlesztésére került sor. Miért is kellett továbbfejleszteni a modellt? A jó kormányzás modellekkel kapcsolatos központi kérdése, hogy képes-e rendszerszinten bemutatni, illetve a gyakorlatban biztosítani a változó környezeti kihívásokhoz egyaránt igazodni képes és fenntartható állami működést. A nemzetközi modellek és a magyar alapmodell valójában egy statikus keretrendszerbe helyezi a jó kormányzás pilléreit. Ezen pilléreket irányelvként lehetett értelmezni, amely jó kiindulópont a világ bármely állama számára. Logikai keretet biztosít egy mérési és értékelési kritériumrendszer kidolgozásához a jó kormányzás jellemzőinek vonatkozásában. Arra azonban nem vállalkozhatott, hogy az állam működését folyamatában is modellezze. Magyarországon például a Nemzeti Közszolgálati Egyetem „az önreflexióra képes államreform érdekében” fejlesztett ki egy saját adatbázisra támaszkodó, autonóm értékelési képességet, amely alapján 2015-től éves rendszerességgel „Jó Állam Jelentéseket” készít és hoz nyilvánosságra.

Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 474 6

„Okleveles közgazdászként végeztem 1988-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán, 1991-ben szakközgazdászként a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Továbbképző Intézetében. 1988-1990 között osztályvezető voltam, majd az azt követő négy évben Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestereként dolgoztam. 1995-1998 között gazdasági tanácsadóként tevékenykedtem, majd a Békés Megyei Önkormányzat elnökének tisztségét láttam el 1998-2002, valamint 2006-2010 között. 1998 és 2010 között országgyűlési képviselőként töltöttem be hivatásom.

Kutatási területem a jó kormányzás fenntartása, különös tekintettel a jó kormányzás eszközeire, amiben a számvevőszékek mint garantőr szervezetek jelennek meg. 2017-ben szereztem doktori fokozatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ugyanebben az évben a Nankingi Ellenőrzési Egyetem és a Miskolci Egyetem díszdoktorává avattak. Tudományos tevékenységemet számos folyóiratcikk jegyzi, 2019 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanárává neveztek ki. 2010 óta az Állami Számvevőszék elnökeként látom el hivatásom, emellett 2011-től a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének elnöke és a Költségvetési Tanács tagja vagyok.

A könyv a jó kormányzás megteremtésének alapvető értékei, alapelvei között bemutatja a változások menedzselésének kereteit. Könyvemet azoknak ajánlom, akik mélyebb ismereteket szeretnének gyűjteni a jól irányított állam működéséről, garantőr-szervezetéről és az ellenőrzésről mint a fenntartható jó kormányzás eszközéről.”

Hivatkozás: https://mersz.hu/domokos-ellenorzes-a-fenntarthato-jo-kormanyzas-eszkoze//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave