Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


AZ ÉREM MÁSIK OLDALA: A KÖRNYEZET FORMÁLÓ EREJE

Ez a vita elvezet az előző fejezetben tárgyalt önfejlődés–környezet kettősségéhez. A nevelés és az önfejlődés között sajátos kompromisszum van: a gyermek beszéde nagyrészt önfejlődés révén válik egyre bonyolultabbá; bizonyos nyelvtani szerkezetek azonban, főként a segédigékkel képzett mondatrészek (például akarom helyett meg szeretném kérdezni, be fog sötétedni, máshogy történt volna, be tudom fejezni, kezd esni az eső, vagy a suk-sük végződések kerülése) a szülői modell követéséből származnak (Pléh–Réger 2006). E tekintetben az mondható el, hogy a gyermek beszéde a szülők nyelvezetének bonyolultságát tükrözi. Azaz minél többet hall maga körül összetett szerkezeteket, ő maga is annál inkább használja ezeket. A környezeti hatásokra irányuló vizsgálatok szerint a mondathosszúság, a gyermek beszédének általános komplexitása a gondozó nyelvhasználatának hatásától függetlenül nő, míg speciális formai jegyek, például a segédigék alaktani tagolása a gondozó beszédének hatására fejlődik. Vagyis anya és gyermek nyelvezete, szerkezeti bonyolultságuk tekintetében összhangban van, ami a környezeti ingerek formáló erejét, s azok nyelvfejlődésre gyakorolt hatását mutatja (6. ábra).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave