Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


ELŐSZAVAK ÉS JÁTÉK A HANGSZÍNNEL

Az első 12–15 hónap során a baba nyelvhasználata rendkívüli tempóban alakul, és sokat változik, míg eljut első szavai, a felnőtt szavakra emlékeztető szócsírák (előszavak vagy protoszavak) kimondásáig. A beszédhez vezető úton a felkészülést és gyakorlást a gügyögés időszaka biztosítja. Ahogy már utaltunk rá, ennek első szakaszában (2–6 hónapos kor között) spontán, véletlenszerű, szervezetlen, kísérleti hangadások jellemzőek, majd fél- és egyéves kora között e gügyögés szervezett, irányított hangmintázatokon alapuló formát ölt. A baba egyre tudatosabban gügyög, mintha beszélgetne, és a baba-mama társalgásokban érzékelhetően megjelenik a kölcsönösség igénye. A baba felveszi a szemkontaktust, komoly arckifejezéssel „mond” valamit, de még nem jellemző, hogy különböző helyzetekben is intuitív módon helyesen (produktívan) használ felnőtt jelentéstartalommal bíró szavakat. Első szava bármilyen hang vagy hangkombináció lehet, melyet következetesen használ ugyanarra a tárgyra, személyre vagy eseményre. A gügyögés e késői szakaszában hangzik el az első értelmes szó, s ekkor a baba hanghordozása, beszédének ritmusa, az általa képzett hangok palettája már tükrözi az anyanyelvére jellemző vonásokat. Kérdésnél, kérésnél emelkedő hanglejtést használ, kijelentések esetén vagy akarata kinyilvánításakor ereszkedő hangsúly jellemzi ezeket a korai előszavakat. E szókezdemények esetében a hangszín, hanglejtés (intonáció) központi jelentőségű, mivel meghatározza a baba megnyilvánulásaiban rejlő üzenetet (a kommunikációs szándékot), melyet az általa ejtett egy szóval kíván kifejezni (például a csoti! szócska felkiáltó [kérem a csokit] vagy kijelentő módban értendő [ott a csoki]). E két fontos funkció, amit szavak híján mutatással végzett el korábban, elsősorban a hangsúllyal elkülöníthető, s így végső jelentéséhez nagymértékben hozzájárul.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave