Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


NARRATÍVA, MONOLÓG: A KOHERENS TÖRTÉNETMESÉLÉS KÉPESSÉGE ÉS KIBONTAKOZÁSA

A párbeszédek világa a társalgásszervezés képességének azonban csak egy válfaja. A mindennapi diskurzusban nem kizárólag interaktív módon, kiegyensúlyozott kölcsönösséggel, párbeszédes formában használjuk a nyelvet, a hétköznapi társalgás és a nyelvhasználat fontos részét képezik a hosszabb megnyilatkozások: monológok, történetek (narratívák), melyekben van bevezetés, tárgyalás és befejezés. A párbeszédhez képest az elbeszélés (narratíva) nehezebb műfaj, mivel nem csupán mondatpárok tartalmi illesztéséről van szó, hanem az egész szöveg belső kohézióját kell egységesen, egészlegesen (holisztikusan) kezelni. A párbeszédben segítenek továbbá a szituációs és szövegkörnyezet keltette metanyelvi elemek: az arcmimika, testtartás, gesztusok, mutatás stb., melyek mind színesítik és segítik is a feldolgozást. A narratívában ezek azonban nem jellemző szereplők, így az elbeszélések világában való biztonságos tájékozódás és kompetencia elérése is későbbi életkorra tolódik, s valamivel idősebb korban lesznek a gyerekek történetmesélők, mint párbeszédpartnerek. A monológok és narratívák esetében mind a téma szintjén szerkesztünk egy teljes struktúrát, mind a mondatok szintjén végzünk egy konstruktív szerkesztést; azaz két szinten zajlik a nyelvi és gondolati építkezés: mondatokon belüli (mikrokoherencia) és mondatok közötti (makrokoherencia) szinten is. Az elbeszélések létrehozásának, más néven a narratívaprodukciónak az összetett folyamata tehát a nyelvhasználatnak egy kognitív funkciókban és stratégiákban gazdag színtere.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave