Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A Gazdasági és Monetáris Unió megvalósítása és működése

A GMU menetrendjének meghatározásakor a döntéshozók jelentős részben a Delors-jelentésben meghatározott szakaszokra hagyatkoztak. Az első szakasz megvalósítása 1990 júliusától 1993 végéig tartott. Ennek keretében folytatták az egységes piac, ezáltal többek között a tőkeáramlás liberalizálásának megvalósítását, elfogadták a Maastrichti Szerződést, valamint erősítették a jegybanki függetlenséget. A második szakasz 1994-ben kezdődött. A periódus elején létrejött az Európai Monetáris Intézet (EMI, a magyar származású belga állampolgárságú Lámfalussy Sándor vezetésével), amelynek feladata a közös monetáris politika előkészítése, meghatározása volt, és amely az 1998-ban létrehozott Európai Központi Bank (EKB) elődjének tekinthető. 1995 decemberében Madridban határoztak a közös valuta elnevezéséről (euró), valamint arról, hogy a harmadik szakasz 1999. január 1-jén fog kezdődni. Az 1996-os dublini csúcson döntöttek egy új típusú árfolyam-mechanizmus (ERM II.) bevezetéséről.1 1998 májusában döntött az Európai Tanács arról, mely országok léphetnek be a GMU harmadik szakaszába, és vezethetik be 1999-ben számlapénz, majd 2002-ben készpénz formájában is az eurót. Az euró 2002. március 1-jétől vált a részt vevő országok egyetlen törvényes fizetőeszközévé.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave