Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A közös kereskedelempolitika tartalma

Az EU közös kereskedelempolitikáját az EUMSZ 206–207. cikkei szabályozzák. Az EUMSZ 206. cikke értelmében a tagállamok nem folytathatnak önállóan kereskedelempolitikai tárgyalásokat, és nem köthetnek kereskedelmi megállapodásokat. Az EUMSZ 207. cikke írja le a nem tagállamokkal kialakított gazdasági kapcsolatok általános szabályozását, az egyes intézmények szerepét. Gyakorlatilag ez az a cikke a Szerződésnek, amely lehetővé teszi a nemzetközi szerződések megkötését, az előírások betartását vagy kikényszerítését a tagállamok helyett. Meg kell említeni még az EUMSZ 217. cikket, amely a társulást létrehozó megállapodások megkötéséről szól, ami azt fejezi ki, hogy az integráció valamilyen okból „magához közelinek” érzi az olyan államokat, melyekkel ilyen formában megállapodik, és ilyen módon kereskedelmi kedvezményeket nyújt, vagy kölcsönös, vagy akár preferenciális alapon.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave