Lovas Zsuzsa, Herczog Mária

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés


Előzmények

Irénke néni ügyvédje vetette fel, hogy ebben a tyúkperben mediációs eljárást kellene alkalmazni. Az ügy 1993-ig nyúlik vissza, Irénke néni férje, Matyi bácsi a bejárati ajtajuk elé egy üveges verandát épített, melynek alapterülete 8-9 nm. Ebbe a megnagyobbított előtérbe szekrényeket szereltek a falra, frizsidert és hűtőládát tettek a szekrények alá. A szomszéd, aki az ingatlant Irénke néniéktől vette, 37 éve él a családi ház másik felében. László először Matyi bácsi műhelyében dolgozott inasként, nagyon megszerették, szinte fiukként kezelték. Ez a jó kapcsolat, az üvegveranda ügyét leszámítva, mind a mai napig fennáll. László a veranda ügyét már 1993-ban megfellebbezte, de papírjai az önkormányzatnál elkallódtak, így az önkormányzat a veranda fennmaradását engedélyezte. 1996-ban meghalt Matyi bácsi. László, aki sosem tudott belenyugodni a veranda ügyébe, bírósághoz fordult. A bíróság ítélete alapján – mivel az építéshez az oszthatatlan tulajdonban lévő ház másik tulajdonosa, László nem járult hozzá – a verandát le kell bontani. Ha ez nem történik meg, akkor 100 000 Ft-ig terjedő bírság, illetve a fenntartó költségén történő lebontás szerepel.

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 933 7

A könyv szerzői a mediáció különféle területein a képzések és szupervíziók során és meditátorként is – többféle technika alkalmazásával – jelentős tapasztalatokra tettek szert az elmúlt több mint két évtizedben. Ez csak megerősítette azt a meggyőződésüket, hogy a mediáció (közvetítés) bármely szakmailag megalapozott és bizonyított formáját lehet és kell is alkalmazni az adott helyzetnek, konfliktusnak megfelelően, a résztvevők szükségletei és lehetőségei szerint.

A mediáció típusú, erőszakmentességen alapuló megoldások támogatása a gyakorlati előnyök mellett fontos elvi jelentőséggel is bír. Hosszú távú hatást gyakorol a résztvevőkön kívül a széles közösségi, társadalmi viselkedési normákra, családi, kapcsolati és intézményes viselkedésre is.

Az elmúlt években sokféle mediációval foglalkozó tanulmány, könyv jelent meg – többnyire szakembereknek szólóak –, melyek kutatásokat, jogi és elvi, elméleti kérdéseket, egy-egy speciális területet érintenek. Ezen kötet szerzői a szakemberek mellett – a mediáció iránt érdeklődő vagy annak igénybevételét fontolgató – olvasókhoz is szólnak. A mediáció rövid története, nemzetközi gyakorlata, a hazai jogi szabályozás és alkalmazás alakulása, a tapasztalatok, a megfogalmazott dilemmák, a mediációs folyamat leírása, a lehetséges megoldások és a nélkülözhetetlen pszichológiai, lélektani ismeretek bemutatása remélhetően segítik majd az olvasót a tájékozódásban, és hozzájárul ahhoz, hogy felhasználóként vagy mediátorként hasznát vegye az itt olvasottaknak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lovas-herczog-a-mediacio-avagy-a-fajdalommentes-konfliktuskezeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave