Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A rejtett (látens) bűnözés

Az teljesen nyilvánvaló, hogy nem jut minden bűncselekmény a hatóságok tudomására. Mindamellett van mérlegelési lehetőség az eljárások megindításáról szóló döntés során, hiszen a törvény szövege és a való élet történései közötti kapcsolat nem mindig teljesen egyértelmű. Ha valaki a felvett kölcsönét nem fizeti vissza, akkor még csak egy polgári jogi vitáról beszélhetünk. Amennyiben viszont az illetőnek már a pénz felvételekor sem állt szándékában a teljesítés, illetőleg már akkor is tudta, hogy arra nem lesz képes, akkor felmerül a csalás gyanúja. Ennek megítélése nem egyszerű. Tény viszont, hogy sokan fordulnak a rendőrséghez egyszerűen azért, mert nem kapják vissza a pénzüket. A nyomozó hatóságnak tehát szükségképpen van egyfajta szűrő szerepe, az emberek által bűncselekményként megélt történéseknek nem mindegyike váltja ki az eljárás megindítását. Király Tibor (1986) szerint a hatósági szelekció biztosítja az ügyteher csökkentését, amelynek három formáját különbözteti meg: (1) a jogalkotó tevékenységét a büntetőpolitikában; (2) a bírói jogértelmezést; és (3) a jogalkalmazó szervek elkerülő mechanizmusait.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave