Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az iskolai erőszak fogalma, mértéke és megjelenési formái

A szűk értelmezés szerint az iskolai erőszak az iskola területén az iskola szereplői által megvalósított szándékos lelki, fizikai vagy anyagi károkozás. Azonban ki is tágíthatjuk a fogalmat, ha az iskolára mint szociális térre tekintünk, amelynek a falai túlnyúlnak a konkrét építményen, és szereplői lehetnek az intézményhez csak közvetetten tartozó személyek is. Tág értelemben tehát iskolai erőszak minden olyan szándékos magatartás, amely az iskolai élettel közvetlen összefüggésben jön létre az oktatási intézmény szereplői között (ideértve a diákok szüleit is), és amelynek célja direkt vagy indirekt lelki, fizikai vagy anyagi károkozás. E meghatározás alapján az iskolai erőszak része az iskolán kívül (utcán, interneten) megvalósuló erőszak is, ha az közvetlen összefüggésben van az iskolában létező erőviszonyokkal, indulatokkal, illetve ide tartozónak tekintjük a gyermek szülője vagy nevelője és az iskola szereplői (pl. gyermekük diáktársa, pedagógus, iskolapszichológus) között létrejövő erőszakos konfliktust is.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave