Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Kulturális kriminológia

Az 1980-as és 1990-es években a kulturális alapú bűnözésmagyarázatok háttérbe szorultak a kriminológiában. Ennek oka elsősorban az olyan, a bűnözés racionális, morális természetét hangsúlyozó, illetve a bűnözéskontroll pragmatikus igényeit szem előtt tartó kriminológiai irányzatok előretörése volt, mint a kontrollelméletek (ld. 7. fejezet), a realista kriminológiák (ld. 9. fejezet), a környezeti kriminológia (ld. 10. fejezet), vagy a fejlődéskriminológia (ld. 3.5. fejezet). Ez a marginalizált helyzet az 1990-es évek végétől változott meg, egy jellegzetesen későmodern kriminológiai irányzat, a kulturális kriminológia megjelenésével. A kulturális kriminológia sok tekintetben a kriminológia pragmatikus realizmusa, a kriminálpolitika kiszolgálására törekvő „alkalmazott” jellege elleni „lázadásként” is értelmezhető. Célja, hogy „visszahozza a szociológiaelméletet a kriminológiába” (Hayward – Young 2007: 113), ezen belül is elsősorban az interakcionista szemléletet, illetve a bűncselekmény kulturális jelentését hangsúlyozó szubkulturális elméleteket. A kulturális kriminológia ebben az értelemben elméleti orientációjú és a bűnözés jelenségének megértésére koncentrál, szemben a jóval gyakorlatiasabb, a kriminálpolitikai intézményekre fókuszáló kortárs irányzatokkal. A kulturális kriminológia nem tagadja a strukturális egyenlőtlenségek meglétét, de inkább ezek kulturális dimenzióit hangsúlyozza; és nem utasítja el a kriminálpolitikai intézményekre koncentráló megközelítést sem, csak éppen nem ezeket állítja az érdeklődése középpontjába.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave