Fónyiné Kazareczki Andrea, Tolnai Ildikó

Ingatlanjog I.

2., átdolgozott kiadás


A telekkönyvi nyilvántartás pontosítására irányuló törekvések a közhitelesség érdekében

A telekkönyvi betétek nyilvántartása azonban nem volt pontos – a mai nyilvántartási alapelveknek megfelelően: nem volt közhiteles –, ugyanis a telekkönyvekbe bejegyzett tulajdoni állás és a tényleges birtoklás között gyakori és nagymérvű eltérések mutatkoztak. Az ilyen eltéréseket a betétszerkesztési eljárás során, vagy olyan helyeken, ahol a betétszerkesztés még nem történt meg, az 1892. évi XXIX. törvénycikk alapján indítható eljárással ugyan ki lehetett küszöbölni, nem volt azonban a peres eljáráson kívül törvényes mód arra, hogy az eltérések (anomáliák) hivatalból orvosolhatók legyenek az olyan községekben, ahol a betétszerkesztés már megtörtént és a község telekkönyve telekkönyvi betétekből állt, mert az 1892. évi XXIX. törvénycikk 1. §-a kifejezetten telekjegyzőkönyvet említett, amikor a tényleges birtokos tulajdonosul történő bejegyzését a betétszerkesztés esetén kívül is megengedte. Ezért a törvényhozás feladatául tűzte ki, hogy az egyébként példásnak tekintett telekkönyvi intézmény fejlődését veszélyeztető hibák hivatalból való megszüntetését lehetővé tegye. Ennek érdekében alkották meg a telekkönyvi tulajdon és a tényleges birtoklás között előállott eltérések megszüntetését célzó egyes intézkedésekről szóló 1927. évi XXXIV. törvénycikket. A törvényjavaslathoz fűzött indokolás szerint a telekkönyvi és a tényleges állapot között az összhangot a telekkönyvi betétekbe felvett ingatlanok tekintetében az elfogadott törvény lesz hivatva állandóan biztosítani. A javaslat ugyanis nem elégszik meg a telekkönyvek egy ízben történő rendbehozatalával, hanem előírja, hogy a telekkönyvi hatóság folyamatosan tartozik a rendben tartásról gondoskodni. Evégből a telekkönyvi bíró időnként kiszáll a községekbe és felhívást bocsát ki a tényleges birtokosokhoz. Ez az eljárás a kellő nyilvánosság ellenőrzése alatt áll, semmiféle érdeket nem sérthet: a birtokátruházások tekintetében fennálló korlátozásokat nem veszélyezteti, mert a korlátozó szabályok az eljárás során megfelelő alkalmazást nyernek; a tulajdonjognak és az ingatlanok forgalmának biztonságát és az ingatlanok hitelképességét pedig a rendezés nagymértékben előmozdítja. Az így megfogalmazott elvek alapján elfogadott törvénnyel kívánta a korabeli magyar törvényhozás biztosítani, hogy a telekbetétkönyvek a valósággal megegyező állapotot tükrözzék, azaz a telekkönyv az általa nyilvántartott tények és jogok tekintetében a korszerűség jegyében valóban közhiteles lehessen.

Ingatlanjog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 929 0

A Ptk. magánjogi sorozat új kötetével egy olyan kézikönyvet szeretnénk a jogalkalmazók kezébe adni, amely számos gyakorlati példán át mutatja be a peres gyakorlatot, a hatékony jogszerzéshez és jogérvényesítéshez vezető utat, hogy minél színvonalasabban képviselhessék ügyfeleik érdekeit és szerezzenek érvényt jogaiknak, támogassák kötelezettségeik teljesítését. Az átdolgozott kiadás többek közt már tartalmazza a 2018. január 1-jén hatályba lépett Ákr. és Pp. szabályozását is.

A könyv I. fejezetében a magyar ingatlanjog történeti fejlődését kívánja bemutatni az Aranybullától a királyi dekrétumokon, Werbőczy Hármaskönyvén, a törvényhozás törvénycikkein keresztül 1945-ig; kiegészítve a Magyar Királyi Curia dologi jogra vonatkozó döntéseiből összegyűjtött szemelvényekkel. Ugyanitt esik szó az ingatlanjog forrásairól, a kötelmi és dologi jog kapcsolatáról, az ingatlan és ingatlanjog fogalmáról, az ingatlanok csoportosításáról.

A II. fejezet az ingatlantulajdonnak a Ptk. Dologi Jogi Könyvében foglalt általános szabályaival foglalkozik az 1959-es Ptk. és a bírói gyakorlat tükrében.

A III. fejezetben az ingatlan tulajdonjogának megszerzésével foglalkozunk, kiemelt hangsúlyt fordítva az ingatlan-nyilvántartás működésére, buktatóira. A bírói gyakorlat segítségével mutatjuk be hogyan lehet a kívánt joghatást, a tulajdonszerzést minél eredményesebben elérni, hogyan kell bejegyzésre alkalmas okiratot szerkeszteni, milyen alakiságokra és a jogalanyok szerzési joga és lehetősége körében mire kell figyelni. Részletesen taglaljuk a tulajdonszerzési módozatokat, különös hangsúlyt fektetve a Ptk. új szabályaira, a bírói gyakorlatra, az ingatlanokkal kapcsolatos tulajdoni perek esetleges buktatóira.

A IV. fejezet ugyanilyen szempontok szerint foglalkozik az ingatlan közös tulajdonának létrejöttével és megszüntetési módozataival.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ingatlanjog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave