Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A keresetlevél benyújtásának helye

A közigazgatási pert keresetlevéllel kell megindítani. Az 1952-es Pp. 330. § (2) bekezdése szerint a keresetlevelet az elsőfokú közigazgatási határozatot hozó szervnél kellett előterjeszteni [1952-es Pp. 330. § (2) bekezdés]. Ennek praktikus oka az, hogy az első fokon eljárt hatóságnál vannak az iratok, a keresetlevél tartalma alapján ő tudja beazonosítani az ügyet, így viszonylag gyorsan el tudja juttatni a keresetlevelet és a kapcsolódó közigazgatási iratokat a másodfokú határozatot hozó alpereshez. A praktikum mellett azonban ennek a szabálynak a keresetindítási határidő megtartása szempontjából is jelentősége volt. Az 1952-es Pp. 331. §-a az ügyfelek jogérvényesítését segítő szabályként tartalmazta, hogy ha a fél – a törvény rendelkezése ellenére – a keresetlevelet a bírósághoz nyújtotta be, azt a bíróság haladéktalanul megküldi az ügyben első fokon eljárt közigazgatási szervnek. Ez a kedvezmény a jogi képviselővel eljáró felet is megillette. Előfordult azonban, hogy a keresetlevelet nem az elsőfokú hatóságnál, de nem is a perre hatáskörrel rendelkező illetékes bíróságnál nyújtották be. Ha többfokú eljárásban a felperes a másodfokú hatósághoz nyújtotta be a keresetlevelét, akkor az szabályszerű benyújtásnak nem minősült, ilyenkor a keresetindítási határidő megtartása szempontjából annak a napnak volt jelentősége, amely napon a keresetlevél az első fokon eljárt hatósághoz megérkezett. Ha ez 30 napon túli időpontra esett, akkor a keresetlevél elkésett. Ez gyakran előfordult, figyelemmel arra is, hogy a másodfokú szervet áttételi kötelezettség nem terhelte, így nem lehetett számon kérni rajta, hogy miért nem intézkedett haladéktalanul a keresetlevél megküldése érdekében. Ugyanez volt a helyzet a más, azaz nem az eljárásra jogosult közigazgatási és munkaügyi bíróságnál előterjesztett keresetlevél esetén is. Az az időpont számított az elkésettség szempontjából, amikor a keresetlevél megérkezett a hatáskörrel rendelkező illetékes bíróságra, illetve az elsőfokú bírósághoz.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave