Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


Jogszabálysértésre hivatkozás

A Kp. fenntartotta azt az alaptételt, miszerint közigazgatási perben a bíróság a közigazgatási szerv eljárásának és döntésének jogszerűségét vizsgálhatja. Az 1952-es Pp. 330. § (2) bekezdése szerint a keresetlevelet jogszabálysértésre hivatkozással kell benyújtani, a 339. § (1)–(2) bekezdései értelmében pedig a bíróság csak a jogszabálysértő határozatot helyezheti hatályon kívül vagy változtathatja meg. A Kp. annyit finomít ezen, hogy a felperesnek a keresetlevélben a közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelmét kell megjelölnie [Kp. 37. § (1) bekezdés f) pont]. A jogszabálysértés helyett alkalmazott jogsérelem megfogalmazás azt a bírói gyakorlatban kialakult álláspontot fejezi ki, hogy a felperes a jogszabálysértést tételesen, a jogi norma pontos meghatározásával is megjelölheti, de elfogadható az is, ha körülírja, miért tartja jogszabálysértőnek a közigazgatási döntést. Ez utóbbi akkor felel meg a törvény rendelkezésének, ha a szövegszerű megfogalmazás alapján a bíróság kétséget kizáróan, egyértelműen be tudja azonosítani a kifogásolt jogszabálysértést. Viszont a közigazgatási határozatot általánosságban támadó kereset nem szab irányt a kereseti kérelemnek. Az ilyen kereset jogszerűként történő elfogadása kiüresítené azt a jogalkotói célt, miszerint a kereseti kérelmeket egy adott időpillanatban kívánja rögzíteni, gátat szabva a per indokolatlan elhúzásának (Kúria Kfv.IV.35.603/2015/4.). Hangsúlyozandó, hogy a hatóság által követett gyakorlat, vagy bizonyos belső szabályzatok, útmutatók nem minősülnek jogszabálynak, ezért az azoknak meg nem felelés nem teljesíti a jogszabálysértés megjelölésére vonatkozó törvényi feltételt.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave