Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A kereseti kérelem

Töretlen perjogi szabály, hogy a közigazgatás pert keresetlevéllel kell megindítani, és a közigazgatási bíróság a közigazgatási ügyben felmerült jogvitát kizárólag erre irányuló kérelem esetén bírálja el [Kp. 2. § (1) bekezdés]. Hangsúlyos továbbélő szabály, hogy a bíróság a kereseti kérelemhez kötve van [Kp. 2. § (4) bekezdés]. A keresetlevélnek tartalmaznia kell a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet [Kp. 37. § (1) bekezdés g) pont]. Ez azt jelenti, hogy a felperesnek nemcsak a jogsérelmét kell megjelölnie, hanem azt is meg kell határoznia, hogy miként kéri a jogsérelmét orvosolni. A közigazgatási perben előterjeszthető kereseti kérelmeket a törvény taxatíve felsorolja [Kp. 38. § (1) bekezdés]. Fontos változás, hogy ez a kérelem is köti a bíróságot, így – a korábbi joggyakorlattól eltérően – a közigazgatási bíróság nem térhet át egyik kereseti kérelemről a másikra akkor sem, ha megítélése szerint a felperes igényéhez más kereseti kérelem jobban igazodna. A kereseti kérelmet a bíróság által hozható ítéletekre figyelemmel kell megjelölni, amelyek elnevezése és tartalma alapvetően megváltozott az 1952-es Pp.-hez képest. Az ingatlan-nyilvántartási perek várhatóan továbbra is aktus-felülvizsgálati perek lesznek, azaz a felperesek az ingatlanügyi hatóság döntését fogják támadni jogszerűségi szempontból. Ezért kereseti kérelemként jellemzően a Kp. 38. § (1) bekezdésében meghatározott hatályon kívül helyezés, megsemmisítés vagy megváltoztatás jelölhető meg, amelyekhez a Kp. 89. §, 90. § és 92. § kapcsolódik.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave