Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A kereset elutasítása

A Kp. 88. § (1) bekezdése a korábbi gyakorlatnak megfelelően szabályozza a kereset elutasításának eseteit. A bíróság először is azt vizsgálja, hogy fennáll-e a felperes kereshetőségi joga. Amint arról korábban már szó volt, a kereshetőségi jog alapvetően anyagi jogi kérdés, a felperesnek a vitában való anyagi jogi érdekeltségére vonatkozik, ezért a jogvita érdeme körében vizsgálandó. A keresetet el kell utasítani, ha a felperes jogának vagy jogos érdekének közvetlen sérelme nem állapítható meg, azaz ha a felperesnek nincs kereshetőségi joga [Kp. 88. § (1) bekezdés b) pont]. Ha a felperesnek van kereshetőségi joga, akkor a bíróság a továbbiakban a hivatkozott eljárási jogszabálysértéseket vizsgálja. Amennyiben ugyanis az eljárási szabályszegés az ügy érdemére is kihatással van, akkor a többi jogsértés vizsgálata szükségtelen. Viszont a keresetet el kell utasítani, ha olyan eljárási szabályszegés történt, amelynek az ügy érdemi elbírálására kihatása nem volt [Kp. 88. § (1) bekezdés c) pont]. Mindig egyedileg, az adott ügy összes körülményének gondos mérlegelése alapján ítélhető meg, hogy a kereseti kérelem szempontjából mi minősül olyan eljárási szabályszegésnek, ami az ügy érdemi elbírálására kihatással van. Az irányadó joggyakorlat szerint a közigazgatási eljárás garanciális szabályainak figyelmen kívül hagyása, illetve megsértése az ügy érdemére kiható jogszabálysértést eredményez akkor is, ha egyébként a garanciális szabályok betartásával is ugyanazon közigazgatási döntést hozná meg a hatóság (Kúria Kfv.IV.37.936/2015/8.). Ha a felperesnek van kereshetőségi joga, és a hivatkozott eljárási jogsértés nem állapítható meg, vagy a megállapított eljárási szabályszegés az ügy érdemére nem hatott ki, akkor kell az anyagi jogi jogsérelmet vizsgálni. A bíróság a keresetet elutasítja, ha a kereset alaptalan [Kp. 88. § (1) bekezdés a) pont].

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave