Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A rangsor elve, rangsor és ranghely

A rangsor elvét az Inytv. 7. §-a szabályozza, ám a Ptk. 5:180. §-a is tartalmaz erre vonatkozó rendelkezéseket. Változatlanul irányadó, hogy az ingatlan-nyilvántartáshoz érkező beadványokat a benyújtásuk sorrendjében kell elintézni. Ezért a beérkezett kérelem iktatószámát a tulajdoni lapra azonnal fel kell jegyezni. A rangsor elvének akkor van különös jelentősége, amikor a bejegyezni kért jogot, mint például a tulajdonjogot, az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés hozza létre. Ilyenkor a tulajdonjog nem a szerződéskötés, hanem a bejegyzés időpontjától keletkezik. A töretlen közigazgatási bírói gyakorlat szerint a széljegy csak az ingatlan-nyilvántartási eljárás megindítását tanúsítja, de nem jelenti egyben a vevő tulajdonjogának bejegyzése iránti kérelem teljesítését (EBH2014. K.40.). A bejegyzéssel szemben a széljegyzésnek nincs jogkeletkeztető hatása (Fővárosi Ítélőtábla 7.Pf.21.307/2009/9.). A rangsor elve azt is jelenti, hogy nem a beadvány érkezése, hanem annak iktatása keletkeztet ranghelyet. Fontos még itt hangsúlyozni, hogy ranghelyet csak olyan kérelemmel lehet alapítani, amelyhez a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot is mellékelték. Nem foghat ranghelyet az olyan kérelem, amelyhez a bejegyzésre alkalmas okiratot nem csatolták (Kúria Kfv.III.37.076/2013/6.). Ha tehát az okirat bejegyzésre vagy feljegyzésre nem alkalmas, azaz a célzott joghatás kiváltását nem eredményezheti, akkor ezzel a kérelemmel nem alapítottak ranghelyet, az ilyen kérelmet el kell utasítani (Kúria Kfv.III.37.053/2014/6.). Hiánypótlás nem teljesítése esetén a beadvány nem tartja meg eredeti rangsorát (Kúria Kfv.II.37.701/2013/4.).

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave