Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


A speciális agráröröklés igénye a termőföld viszonylatában

A mezőgazdasági földek tekintetében a magyar jog nem rendelkezik olyan speciális agráröröklési szabályozással, mint jó néhány nyugat-európai állam. Azonban az igény erre már elég korán jelentkezett a magyar jogi gondolkodásban, ami az Fftv. vitaanyagában is szerepel; azaz hogy legyen egy olyan, az általánostól eltérő öröklési rend – nyugat-európai minta szerint –, amely lehetővé teszi a mezőgazdasági üzem örökölhetőségét. Ehhez a végrendelkezés terén is konkrét szabályok lennének szükségesek, melyek lehetőséget adnak, hogy egyben rendelkezzen az örökhagyó az üzemről. A mezőgazdasági üzem fogalmába a vitaanyagban kifejtettek szerint nemcsak a föld, hanem – ugyancsak nyugat-európai mintára és jó néhány szerző álláspontjával egyetértve – az ahhoz tartozó mezőgazdasági felszerelés és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok is beletartoznak, kivéve, ha külön jogi sorsáról törvény nem rendelkezik, mivel az is előfordulhat, hogy hagyatéki egységként, de a hagyatékban külön-külön is örökölhető lenne a mezőgazdasági üzem egy-egy része. Ugyanerre a mintára a hagyaték visszautasítása is egyben történhetne. A mezőgazdasági üzem egyben történő öröklése esetén az az örökös vehetné át az üzemet elsősorban, aki főfoglalkozású földműves, másodsorban a mellékfoglalkozású földműves, illetve ezek hiányban az, aki vállalja az üzem működtetését és hasznosítását. Az örökösök közötti elszámolás alapjául pedig, szintén a nyugat-európai példákat alapul véve nem a föld, illetve üzem forgalmi értéke szolgálna, hanem egy csökkentett hozamértéket vennének alapul. Ez a konstrukció megakadályozná a mezőgazdasági földek elaprózódását.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave