Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


Speciális nemperes eljárás

A kérelmet az ingatlan fekvése szerint illetékes járásbíróságnál kell benyújtani, a bíróság végzéssel rendeli el az önkényesen elfoglalt lakás kiürítését. Külön végrehajtható okiratot nem kell kiállítani. A törvény azt is kimondja, hogy – az általános szabályoktól eltérően – a végzés elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya. Ha a kérelem megfelel a jogszabályi előírásoknak, a bíróság 5 munkanapon belül meghozza a kiürítésről szóló végzést, melyben arra hívja fel a végrehajtót, hogy a végrehajtási költségek előlegezését követő 3 munkanapon belül foganatosítsa a lakás kiürítését. Egy gyorsított eljárásról van tehát szó, ezért nagyon fontos, hogy pontosan meg legyen határozva, kit lehet önkényes beköltözőnek tekinteni. E körben igencsak nagy zavar mutatkozik a gyakorlatban. A legfontosabb, amit tisztázni kell, hogy a birtokos az elfoglalt lakás birtoklása, használata tekintetében rendelkezik-e valamilyen jogcímmel. Ha rendelkezik, vagy korábban rendelkezett jogcímmel, például bérlő, akinek felmondtak, önkényes beköltözésről nem lehet szó. Önkényes tehát az, akinek sem a beköltözést megelőzően, sem azt követően nem volt jogcíme az ingatlan használatára. Nem tartozik tehát ebbe a körbe a bérlő, akinek felmondtak, jogcíme megszűnt, de még nem költözött ki önként. A vele szembeni igényt perben lehet érvényesíteni, és a bíróság perben hozott kiköltözésre történő kötelezését a 8. pontban említett szabályok szerint végrehajtani. Abban az esetben azonban, ha a volt bérlő önként kiköltözik vagy végrehajtás útján kilakoltatják, majd ezt követően ismételten beköltözik ugyanabba az ingatlanba, már önkényes beköltözőnek minősül. Ennek indoka, hogy korábbi birtoklása megszűnt, az újabbra pedig nincs jogcíme.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave