Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Autonóm értelmezés

Az uniós jog normáiban számos olyan kifejezést találunk, ami látszólag teljesen azonos a belső jogokban megszokott fogalmakkal. Ez azonban csak a felszín. Példaként említhetjük a vállalat, vállalkozás fogalmát, amelyről tudjuk, hogy habár a Szerződés nem határozza meg, a Bíróság már többször megállapította, hogy vállalkozásnak minősül minden gazdasági tevékenységet folytató jogalany, függetlenül jogállásától és finanszírozási módjától.1 Minden olyan tevékenység gazdasági tevékenységnek minősül, amely áruk vagy szolgáltatások adott piacon történő kínálatával jár.2 A Bíróság többször rámutatott arra, hogy az uniós jogot autonóm, saját uniós módon kell értelmezni, azaz korántsem biztos, hogy a nemzeti jogi fogalmak kellően elkalauzolnak bennünket az uniós jog világában is.3 Általános szabály, hogy az uniós jog autonóm fogalmainak uniós meghatározással kell rendelkezniük, definiálásra a Bíróság jogosult.4 Egyszerűbb a helyzet, ha az uniós jog különös kategóriákat használ bizonyos jogi fogalmakra. Itt egyértelműbb, hogy az értelmezést is az Európai Unió Bíróságától várhatjuk. Talán olyankor a legnehezebb a helyzet, ha az uniós normában olyan kifejezés, fogalom található, amelynek jelentése – a jogrendszerek különbözősége miatt – tagállamonként különböző.5 Például jogorvoslat alatt a magyar jogi dogmatika a fellebbezést, esetleg a rendkívüli perorvoslatot érti, ugyanakkor a Bíróság gyakorlatából tudjuk, hogy jogorvoslatnak (remedy) tekinthető minden olyan eszköz, ami a jog hatékony érvényesüléséhez szükséges. Fontos alapkövetelmény az autonóm értelmezés eredményére figyelemmel lenni. Egységes, mindenki számára egyformán érvényesülő jog ugyanis csak egységes értelmezéssel érhető el.

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave