Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


A jog-összehasonlító módszer

A jog-összehasonlítás az uniós jog sajátosságából következő értelmezési elv. Legális definíció híján ugyanis sokszor az egyes tagállamok közös jogi hagyományai adnak támpontot egy értelmezendő uniós norma valós értelmének behatárolására. Expressis verbis a jog-összehasonlítás, illetve a konkrétan vizsgált nemzeti szabályok elemzése ritkán jelenik meg az ítéletek szövegében. Természetesen ez nem a módszer mellőzését jelenti, hanem azt, hogy a Bíróság általában már csak az elemzések eredményeit tünteti fel szövegszerűen döntéseiben.1 A főtanácsnoki indítványokban azonban megtalálhatók ilyen elemzések, és a módszer szó szerinti megjelenése is.2 Azt is ki lehet jelenteni, hogy ez a technika nagyon fontos más szempontból is az európai ügyekben, hiszen ha a Bíróság elé olyan ügy kerül, amelyben az uniós szabályt valamely tagállami rendelkezéssel összefüggésben kell értelmezni, sőt akár több tagállam nemzeti joga is alapja lehet a vizsgálódásnak, úgy a jog-összehasonlítás nem mellőzhető. Ilyen összehasonlításra került sor például a jogerő különböző nemzeti fogalmainak összehasonlítása kapcsán.3 Gyakran igen komoly tudományos kutatómunka áll egy ilyen jog-összehasonlítás mögött, ezek az összefoglalók a Bíróság Könyvtári, Kutatási és Dokumentációs Főigazgatóságánál is megtalálhatók. Ezekre az anyagokra való hivatkozás is előfordul uniós bírósági dokumentumokban.4 Megesik, hogy a jog-összehasonlítást jogirodalmi kutatások, elemzések alapozzák meg,5 ekkor erre való utalással tudhatjuk meg az eredmény konkrét ügyben történő felhasználását. Kézbesítési szabályokkal kapcsolatban ilyenre került sor a főtanácsnoki indítványban,6 majd a meghozott ítéletben is.7

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave