Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Harmadik fejezet

Ebben a fejezetben Polányi a rend és a rendet létrehozó elvek természetével foglalkozik. A valószínűség témáját folytatva egy egyszerű probléma vizsgálatával kezd. Ezt a problémát manapság leggyakrabban a lottóval szokták illusztrálni: annak az esélye, hogy a nyerőszámok az 1, 2, 3, 4, 5 lesznek, pontosan ugyanannyi, mint bármely más kombinációnak, így ezek megjátszása nem kevésbé racionális (Polányi nem a lottó példáját használja). Polányi ennek, az olvasó számára könnyen belátható vagy eleve ismert helyzetnek a részletes elemzését alapként használja egy fontos ontológiai gondolat bevezetésére: A véletlen események megértéséhez a valószínűség fogalma elégtelen. A véletlen események megértése valójában csak a rend feltételezésével lehetséges. „Amikor azt mondom, hogy egy eseményt a véletlen irányít, tagadom, hogy rend irányítaná.” (SZT1:69) A rend rendezőelvek útján nyilvánul meg, amelyek eseményeket irányítanak. A fejezetben a rendezőelveket a neodarwinizmus kritikájára használja fel. A neodarwinisták Polányi értelmezésében rendezőelvek nélkül, a véletlen mutációk és a szelekció fogalma segítségével magyaráznák az evolúciót. Csakhogy az élet rendszerűségének magyarázatára ez elégtelen – Polányi ezt a gondolatot a 13. fejezetben fogja mélyebben kifejteni, ahol saját evolúciófelfogását mutatja be, viszont a rendezőelvek már a 11., a teljesítmény logikájával kapcsolatos fejezetben visszatérnek a biológiai kiegyensúlyozódás magyarázataként.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave