Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Negyedik fejezet

Ebben a fejezetben Polányi visszatér a megismeréshez. Mivel a tudósok nemcsak logikai műveletekkel és kísérletekkel, hanem saját személyes testi és intellektuális képességeik segítségével ismerik meg a világot, megvizsgálja a képességek általános szerkezetét, és kimutatja az azokban található meghatározatlan összetevőt és az elsajátításukhoz és működtetésükhöz szükséges bizalmat, amely már a 2. fejezetben a valószínűségi kijelentésekkel kapcsolatban is felmerült. Polányi itt a személyes tudás mély testi és társadalmi, azaz biológiai és kulturális evolúciós gyökereit kezdi el bemutatni. Ezt a gondolatmenetet a következő, 5. fejezetben folytatja. Ugyanakkor ismét bővíti saját objektivitásvízióját: a tudományos megismerést is készségnek tekinti, amelyre igaznak kell lennie a fentieknek. Az objektivitás valódi értelmét abban látja, hogy a tudós a valóságnak egy univerzális víziója mellett köteleződik el. Csakhogy ez nem tehető meg megkérdőjelezhetetlen bizonyítékok alapján, mivel ilyesmi nem áll rendelkezésre. Éppen ezért a bizalom aktusát kell gyakorolnia, hogy univerzális értelemben állíthasson valamit, amelyet egyébként nem tud kielégítően alátámasztani.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave