Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


3.1. A fejezet céljai

  1. Polányi a második fejezet gondolatmenetét tovább építve megmutatja, hogy a véletlenszerűség feltételezése csak a rend előzetes feltevésével lehetséges. A kavicsokból kirakott felirat példájának ez a fő funkciója.
  2. A rend fölismerése a természetben két összefüggő, személyes értékelés eredménye.
     
    Az emberi ismeretszerzés fajtái az észleléstől a tudományos megfigyelésig magukba foglalják mind a véletlenszerűséggel szembeállított rend, mind pedig e rend mértékének értékelését.” (SZTI:77−78)
     
    1. A rend felismerése: képesek vagyunk elkülöníteni a rendszerűséget a véletlenszerűségtől. Másként fogalmazva, képesek vagyunk magyarázatot adni a természetben megfigyelt sémákra, felismerni, hogy azok valamely természettörvény vagy általánosabban rendezőelv következményei, és nemcsak véletlenül jöttek létre.
    2. A rend mélységének becslése: személyes képességünkre hagyatkozva képesek vagyunk becslést végezni a felismert rend mértékére, mélységére vonatkozóan. Így nemcsak magyarázatot adunk a felismert sémára, hanem képesek vagyunk becslés útján megállapítani, hogy az adott séma hol helyezkedik el a „koherens létezés skáláján”.
       
  3. Polányi erős kritikát fogalmaz meg a neodarwinizmussal szemben, amiért az a véletlenszerűségre hivatkozva magyarázza az élet rendszerűségeinek a kialakulását.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave