Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


A neodarwini elmélet kritikája

Polányi azért kritizálja az evolúció neodarwini felfogását, mert ez az elmélet úgy tartja, hogy az élő fajok véletlenszerű mutációk és esetleges környezeti folyamatok következményei, mely evolúciós folyamatot a természetes szelekció irányítja. Az élőlények jelentésteli, rendszerű sémái − tulajdonképpen maguk az élőlények − alacsonyabb szintű, véletlenszerű, a körülmények által teljesen meghatározott determinisztikus folyamatok következményei. Mivel az alacsonyabb szintű folyamatok teljes egészében determináltak, ezért a véletlent csakis egy magasabb szintű rendezett séma viszonyában állíthatjuk. Föl kell tehát tételeznünk, hogy az élővilágban jelen vannak rendszerű sémák, ami esetünkben az élőlényeknek mint magasabb szinten szerveződött koherens entitásoknak a létezését jelenti. Az élőlényeket csakis abban az esetben tekinthetnénk alacsonyabb szintű folyamatok következményeinek, amennyiben a csillagképek mitikus figurákra emlékeztető elrendeződéseihez hasonlóan illuzórikusnak tartanánk azokat. Erről azonban szó sincs, hiszen az élőlények a valóság alkotórészei.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave