Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Polányi célja a Személyes tudás megírásával

Polányi Mihály – a magyar fordítást tekintve − kétkötetes Személyes tudás – Úton egy posztkritikai filozófiához című művéről nem túlzás azt állítani, hogy egy sajátos, merőben új s mint ilyen, meglehetősen szokatlan világlátást mutat be. Polányi egyebek mellett állításokat fogalmaz meg a természettudományról, az emberről, evolúcióról, társadalomról, történelemről, műszaki tudományokról, érintőlegesen a matematikáról és a művészetekről, valamint a vallásról. A törekvés, hogy az emberi jelenség majd minden vetületét integráló világlátást közvetítsen, már a könyv 1958-as megjelenésekor is inkább az elmúlt korok filozófiai munkáit idézte, s kevésbé volt rokonítható a 20. század közepének fókuszáltabb műveivel. Polányi szempontjából azonban egy szerteágazó területek sokaságát érintő mű elkészítése konzisztens vállalkozásnak tűnt, kiindulópontja szerint ugyanis nemcsak a tudomány embereinél, hanem általában a hétköznapi emberek esetében is megfigyelhető egy ellentmondásoktól és súlyos következményektől terhelt viszonyulás a környezetükhöz, a céljaikhoz és az eszményeikhez kapcsolódóan. Tehát a tudományban érzékelhető válság nem korlátozódik magára a tudományra, mivel a tudományban követett módszerek eredete vagy azok az eszmények, amelyeket a tudományos megismerés követ, túlmutatnak a tudomány határain.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave