Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Egy sajátos zárvány (Mikes Kelemen: Törökországi levelek)

Mikes másik fontos művének, a Törökországi leveleknek167 némileg szerencsésebb utóélete volt, mint a Mulattságos napoknak. Mert ugyan szerzője életében ez sem jelenhetett meg, de 1794-ben a majdnem teljes szöveget (egy levél cenzurális törlésével) Kultsár István kiadta, s ezzel a mű nemcsak ismertté vált, hanem hatása is megindulhatott. Mindazonáltal már az első kiadásban megfigyelhető a szöveg erőteljes átértelmezése: hiszen hiába rendelkezik a mű egyértelműen saját címmel (Constantinapolyban groff P… E… irot leveli M… K…), egy egészen más implikációkat keltő címen épült be a magyar irodalom kánonába. Más jelei is vannak a sajátos olvasásmódok kialakulásának: kezdetben s aztán jódarabig szinte kizárólagosan a mű dokumentumként való felfogását lehet megfigyelni, azaz a Rodostóban keletkezett, 207 darabból álló levélgyűjtemény mint II. Rákóczi Ferenc törökországi száműzetésének és halálának hiteles rögzítése nyert méltatást. Ehhez kapcsolódott az a vita is, amely sokáig meghatározta a Törökországi levelek körüli diskurzust: hogy tudniillik létezett-e valóban a levelek címzettjeként az eredeti címben megnevezett grófnő, P. E.? A levelek misszilis levélként való felfogása ugyanis jól harmonizált a dokumentatív hitel feltételezésével – még akkor is, ha a kézirat egységes tisztázat mivolta némileg bonyolultabbá is látszott tenni a kérdést, hiszen akkor arra is választ kellett adni, az elküldöttnek tételezett leveleket Mikes mikor s miért másolta egybe. A titokzatos grófnő kilétének feltárását célzó történeti kutatások nem kielégítő mivolta – mondhatni: kudarca – után a Törökországi levelek értékelésében az a komparatív jellegű érvelés hozott gyökeresen új elemet, amely a kritikai kiadást is elkészítő Hopp Lajos kutatásai révén épült ki.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave