Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Az elbeszélésfüzér mint nagyepikai forma (Gaal György: A’ tudós palótz avagy Furkáts Tamásnak Mónosbélbe lakó sógor-urához írtt levelei)

Gaal György nagy terjedelmű elbeszélésfüzére177 a bécsi német nyelvű irodalom áthasonításának kísérlete – mint ahogy egyébként Gaal egész munkássága is, amelyben német és magyar irodalmi tevékenység éppúgy található, mint a magyar irodalom bizonyos alkotásainak (pl. Kisfaludy Károly drámáinak) németre való fordítása, ebben a komparatív keretben értelmezhető. Mivel magán a megjelent könyvön erre semmi sem utal, az irodalomtörténeti kutatásé az érdem annak tisztázásában, hogy Gaal a sikeres bécsi író, Joseph Richter Briefe eines Eipeldauers című prózai művének átültetésére vállalkozott. Gaal 1803–1804-ben összesen hat füzetnyi levelet írt meg, amelyet Hartleben a szerző nevének feltüntetése nélkül ki is adott; s miután Gaal, aki az Esterházy család szolgálatában állt, 1804-ben Kismartonba költözvén, fölhagyott a vállalkozással, a nyomdász-kiadó Verseghy Ferencet kérte föl a folytatásra – ám Verseghy már nem azt folytatta, amit Gaal elkezdett, hanem önálló hőst és eltérő szituációt talált ki (Nagy nevezetü és nagy tekintetü Kolomposi Szarvas Gergely Urnak, mostoha ükömrül kedves Uram Bátyámnak Vig Élete és nevetséges Vélekedései, mellyeket részént saját szájábul vagy hiteles emberektül hallottam, részént pedig szórúl szóra közlendő irásibúl tanultam, 1804–1805).

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave