Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Vörösmarty Mihály (A harmincas évek)

Vörösmarty Mihály lírájának187 értékelésekor mindenekelőtt annak nyelvi teljesítményére kell felhívnunk a figyelmet. A pesti irodalmi életben már a harmincas évektől, voltaképpen Kisfaludy Károly korai halála (1830) óta vezető bárdköltőnek tekintett Vörösmarty költészetében sajátos egyeztetési folyamat indult meg, mely megkísérelte nyelvileg összehangolni a kozmikus-emberi, a személyes és a nemzeti létezés dimenzióinak tapasztalatát. Vörösmarty költészetének visszatérő lírai szólama, hogy a nyelvileg létesülő szubjektum nem képes felszámolni a körülötte lévő világ apokaliptikus pusztulását, nem képes olyan erkölcsi imperatívuszokra lelni, mely létezésének értelmet adhatna, miközben a meghatározására született metaforák folyamatosan kikezdik a létesülő én határait, elmossák identitásának körvonalait. E kilátástalannak tűnő helyzetben, mely a nyelv és tudat szétválaszthatatlan, organikus kapcsolatára épül, megoldást csak a nemzeti perspektíva jelenthet, vagy legalábbis e nemzeti látószög tűnik fel olyanként, mely az értelemadás vigaszát felcsillanthatja a lírai én számára. Így nemcsak a lírai hang létesül nyelvileg – olykor reflektáltan is –, de egyúttal a körülötte lévő világot is csak nyelvileg képes újraalkotni.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave