Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A népies költészet

Az a lírai szerep, mely Petőfi ismertségét megalapozta, a népies műköltő szerepe volt. Ismeretes, hogy Pestre érkezése után a divatlapok olvasói előtt igen tudatosan rajzoltatott meg eme költőimázs arcéle, olyannyira, hogy a költő a hitelesség kedvéért még népies gúnyában is sétálgatott a városban. E gesztusok jelentőségét nem érdemes túlértékelni, ugyanakkor figyelemre méltó tény, hogy az 1844 elején Pestre érkezett Petőfinek egy éven belül három jelentős kötete is megjelent (A helység kalapácsa; Versek 1842–1844; János vitéz). A lírai darabokat tartalmazó kötet a verseket nem időrendben tartalmazza, s ez is mutatja, hogy a költő célja feltehetően nem annyira egy poétai napló készítése volt, mint inkább költő mivoltának bizonyítása, a népdalköltő bemutatkozása, s e kép kialakítását nagyban segítette a két verses epikai műalkotás is.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave