Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A 19. század utolsó harmadának lírája

A 19. század utolsó harmadának költészetében196 egyfelől tovább éltek a század első kétharmadában kialakult költőszerepek. Tovább éltek, de presztízsük, társadalmi értékük jelentős mértékben csökkent. Nemcsak az az oka e jelenségnek, hogy a korszak költőinek poétikailag nem sikerült látványosan (fordulatszerűen) megújítania az örökölt költőszerepeket, hanem az is, hogy az időközben megváltozott körülmények között e szerepek némelyike meglehetősen elavultnak tűnt. Egyfelől átalakult költészet és politikum viszonya, s e változás érintette a magyar irodalom egyik legfontosabb szerepmintáját (a bárdköltőit), másfelől a műfajok rendszerében a líra nemzeti identitásképző potenciálja némiképp csökkent, egyre nagyobb szerephez juttatva a regényt. A modern sajtó intézményrendszerének kiépülésével párhuzamosan a bárdköltői szerep korábbi változatai elbizonytalanodtak. A profetikus hang pátosza valamint a nemzet sorsának allegorikus megjelenítései számára a politikai rendszer kiegyezés utáni megszilárdulásával komolyan beszűkültek a lehetőségek, s még hosszú ideig nem született meg az a poétikai forma, mely ezeket felválthatta volna. Mindeközben az irodalmi élet struktúrája megkísérelte követni a politikai struktúra változását, de hiába alakultak ideig-óráig irodalmi „pártok”, a dualizmus politikai berendezkedése, valamint a politikai sajtó növekvő elszakadása az irodalmi sajtótól az irodalom autonóm területének határait is kijelölték. Ráadásul az alakuló irodalmi érdekcsoportok tagjai esztétikai elveikben kevésbé osztoztak, mint politikai preferenciáikban, s a poétikai gyakorlat tekintetében is gyakorta álltak egymáshoz igen közel politikai ellenfelek.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave