Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Vitéz János

Az itáliai humanista műveltség közép-európai terjedését Vergerio mellett elsősorban Aeneas Sylvius Piccolomini, III. Frigyes császár tanácsosa és diplomatája mozdította elő, de már Giovanni de Dominis, Vitéz János olasz származású elődje a váradi püspöki székben is szoros kapcsolatot ápolt a kor leghíresebb itáliai humanistáival, Ambrogio Traversarival vagy Geórgiosz Trapezuntiosszal. Aeneas Sylvius körül III. Frigyes kancelláriáján gyorsan kialakult egy kisebb német humanista kör, akik megpróbálták utánozni mesterüket és az itáliai humanizmus kedvelt műfajait (pl. a dialógust). Ehhez hasonló lehetett részben a magyarokkal állandó kapcsolatban álló Aeneas Sylvius, részben pedig a magyarországi itáliaiak (Vergerio és De Dominis) szerepe a humanizmus itthoni indulásában. Vitéz János (1408 k. – 1472; saját korában általában csak Zrednai Jánosnak nevezték), mint Zsigmond király kancelláriáján dolgozó jegyző, majd I. Albert alatt immár főjegyző, bizonyosan kapcsolatba került a nemzetközi kapcsolatokat szervező és bonyolító olasz humanistákkal, az általuk terjesztett és megkövetelt stílusideálok pedig kényszerítő mintaként hathattak Vitézre. I. Ulászló uralkodása alatt már ő fogalmazta a pápához és a többi keresztény uralkodóhoz írt propagandaleveleket, melyek Hunyadi János harctéri sikereiről számoltak be, és hogy ezek ne váljanak az itáliai humanisták gúnyolódásának martalékává, egyértelműen szükség volt arra, hogy a királyi főjegyző megpróbálja utánozni az új szónoki és levélstílust.27

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave