Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tersánszky Józsi Jenő

A Nyugat felfedezettjei között talán Tersánszky az az író, akinek kötődése a hagyományos elbeszélő formákhoz a legszembetűnőbb. Műveinek narrációja a 19. századi magyar epikából jól ismert élőbeszédszerűséget idézi, az elbeszélés tempója egyenletes, többnyire sietség nélküli nyugalom jellemzi, s az anekdotikusság hatása a cselekményvezetés és az előadásmódot meghatározó, humorra hajló hangütés terén egyaránt érezteti hatását. A művek egyik lényeges hatáselemét a fordulatos történet adja, ugyanakkor az elbeszélő nyelv sajátos minőségei folytonosan a narráció nyelvi megoldásaira irányítják a figyelmet. Ez a látszólag spontán természetességgel megszólaló elbeszélői hang valójában poétikai invenció eredménye, látszólagos eszköztelensége ellenére olyan sajátos nyelvi produktum, amely különböző nyelvi rétegek egyedi összekapcsolása révén jött létre. Tersánszkynak azok az igazán jelentős művei, melyekben ez a sajátos nyelvi regiszter kiforrott formájában jelenik meg. A helyszín, a szereplők és a történések vonatkozásában sok párhuzamot mutató két háborús kisregény közül például A margarétás dal (1929) elsősorban azért tartható jelentősebb alkotásnak, mint a Viszontlátásra, drága… (1916), mert szereplői elbeszélőjének, Natasának nyelve sokkal sajátszerűbb és elevenebb, mint a szentimentális levélregények (lásd 383–395. o.) hangjára emlékeztető módon megszólaló Neláé, akinek dikciója Natasa hangjával összevetve kissé színtelennek tűnik.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave