Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Déry Tibor

Déry Tibor prózája az életmű első szakaszában a magyar epika olyan jelenségeivel mutat rokonságot, melyek a valószerűség elvét hangsúlyozó realista-naturalista poétikától annak következményeként távolodnak el, hogy a személyiség belső világát a túlfűtött, már-már extatikus izgatottság érvényesülésének színtereként jelenítik meg. Ebben a tekintetben a magyar irodalom kontextusán belül maradva joggal lehet rámutatni a Móricz és Szabó Dezső prózájában mutatkozó párhuzamokra, annak ellenére is, hogy Déry számára gyakran inkább világirodalmi hatások jelentettek közvetlen ösztönzést, mint például Knut Hamsun korai regényei vagy a német expresszionizmus irodalma. A magyar előzményektől eltérő vonása Déry ez idő tájt keletkezett műveinek, hogy a harmadik személyű narrátorok nyelvét általában nem jellemzi az a beszédmódot alakító indulat, amely például a Sárarany szövegét vagy Szabó Dezső számos művét áthatja. Déry epikájában a narrátor – amennyiben nem első személyű szereplői elbeszélő – általában nem adja át magát az indulat nyelvének, távolságtartóbb, személytelenebb pozíciót foglal el. A személyiség belső zaklatottságának megjelenítése olyan poétika kialakulásához vezetett, amely az említett hazai előzményeknél szorosabb kapcsolatot mutat az expresszionista próza jellegzetességeivel.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave