Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Illyés Gyula

Az élettörténet és a társadalmi identitás kérdésének összefonódása Illyés Gyula prózájában is megjelenik, igaz más kontextusban, mint Márai esetében. A Puszták népe (1935) az irodalmi szociográfia már önmagában is köztes helyzetű műfaját kapcsolja össze az önéletírás poétikai eljárásaival. A létrejött narratíva megőrzi e kettős eredet sajátos nyomait mind a szerkezet, mind a megjelenő nézőpontok, mind a nyelvi modalitás terén. A fejezetek a szociológiai megközelítésből fakadóan elsősorban tematikus elrendezést mutatnak, a pusztai élet egy-egy aspektusát választva tárgyul. Emellett azonban egy családtörténet vázlata is kirajzolódik a könyvből, és az elbeszélő élettörténetének gyermekkori eseményei is megjelennek. Az önéletrajzi szál nem követ szoros időrendet, bár a mű első fejezeteiben esik szó legbővebben a szülők családjáról, a két família viszonyáról és a családtörténet fontos alakjairól. A laza kronológiai keret érvényesülését a pusztáról való elköltözés elbeszélése biztosítja, amely a narrátor iskolai szökésének hozzá kapcsolódó történetével együtt lezárja a könyvet. A önéletírás e keretes szerkezeten túl is átjárja a szöveget, mivel a fejezetek tematikája mindig mozgósítja az odavágó gyermekkori tapasztalatokat és az egykor hallott történeteket.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave