Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Az irodalom társadalmi funkcióinak változásai 1948 és 1956 között

A magyarországi irodalom szovjetizálásának folyamata 1951-ben zárult le. Ekkor vált az Írószövetségből végérvényesen „szovjet mintájú transzmissziós szervezet: közvetítő a kommunista pártvezetés és az átnevelendő néptömegek között” (Standeisky Éva 2005: 177). Ez a folyamat nem mehetett volna végbe a kommunista írók és a népi írók velük szövetséges körének aktív közreműködése nélkül (Standeisky Éva 2005: 201–205). Az MDP kultúrpolitikája az irodalomnak egyszerű agitatív funkciót szánt. A nyilvánosságban szereplő írók, kritikusok, szerkesztők ezt a szerepet elfogadták, és többé-kevésbé azonosultak vele. Az agitáció tartalmát a pártközpont határozta meg. Legfőbb csomópontja a Sztálin és Rákosi Mátyás által megszemélyesített állam, illetve a szintén fölöttes személyként megjelenített párt diktatúrája iránti feltétlen engedelmesség és elkötelezettség volt. Az irodalmi intézmények a párt kultúrpolitikájának végrehajtói voltak, 1953-ig tökéletesen homogén, zárt rendszert alkottak. Az Írószövetség, a napilapok, az irodalmi folyóiratok, a kiadók, az egyetemek irodalmi tanszékei, a tagrevízión átesett Akadémia első osztálya, a Rádió irodalmi szerkesztősége és a könyvtárak lényegében nem tekinthetők másnak, mint egyetlen nagy bürokratikus apparátus részeinek, melynek adminisztratívan irányított működése magában foglalta a feljelentések, a megfigyelések gyakorlatát csakúgy, mint a külső és a belső cenzúra mechanizmusait. Mindez a publikáló írók jelentős részénél az erkölcsi érzék, és a személyes ítélőképesség meglepően gyors felszámolódásával párosult.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave