Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kormos István

Az újnépiség irányzatának egyszerű formáit, közülük is elsősorban a dalt Zelk Zoltán és még inkább Kormos István költészete szabadította meg az ideológiailag terhelt szereptudatok következményeitől. A könnyed játékosságnak és Sinka István költészetéből ismert durvább harmóniáknak teret engedő kisformákban Kormos az iróniának és helyenként a finom öngúnynak addig szokatlan hangjait szólaltatta meg, és korlátozott mértékben a szürrealizmus jelképzésének hagyományát is bevonta lírai nyelvébe. Az elmozdulás nála jól nyomon követhető, hiszen az 1947-ben megjelent Dülöngélünk című kötet verseit később jelentősen átdolgozta, és a Szegény Yorick (1971) című kötetben adta őket közre. A 60-as évek közepén született N. N. bolyongásai című ciklus Nagy László és Juhász Ferenc költészetével ellentétben a szerep nélküliség retorikája, groteszk kizökkentések által fogalmazta újra az énszerűség nyelvi sémáit. A beszéd énjének belső töréseit már az 1945-ben megjelent Névtábla seholsincs ajtómra című vers is a szerzői névben jelenítette meg. Két évtizeddel később a Hamlet ötödik felvonásának sírásó-jelenetére utaló, azt első soraival mintegy áthúzó Szegény Yorick című vers még radikálisabban jár el a szerzői névvel, felcseréli a Yorick névre, amelyben az én azonosíthatatlanná válik: „Sakkoztam veletek / röhögtem veletek / ha ültem veletek / nem voltam veletek / Báthory utca 8 / nyaktilóm fabrikáltam / csak elértem gyalog / Atlanti partokat // Kormos családnevem / anyámtól örököltem / keresztelésben Istvánt / mint ama vértanú / sok néven szólítottak / Pistika Piska Pista / utóbbi főleg lónév / volt amíg lovak voltak / Cicelle Cormieux / végül csak Yorick voltam / azaz szegény Yorick”.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave