Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Ottlik Géza: Iskola a határon

Amikor a 60-as évek végén, 70-es évek elején jelentkező új prózaírói nemzedék legkiválóbb alkotói, és a munkájukat figyelemmel kísérő kritika ráeszmélt, hogy saját történeti, kulturális helyzetük csak a magyarországi modernség nyelvi alapjait meghatározó Nyugat korszakával, pontosabban és elsősorban a Nyugat első nemzedékéhez tartozó, elhallgatott írókkal, főként Kosztolányival és Babitscsal helyreállított folytonosság által beszélhető el értelmesen, emlékezetük kultikus pozícióba helyezte az 50-es, 60-as évek azon alkotóit, akik e folytonosságnak személyükben és műveikben is kifejezői lehettek. Egészen biztosan közéjük tartozott Ottlik Géza és 1959-ben megjelent regénye, az Iskola a határon. Az Ottlik-kultusz kialakulásában mindenképpen szerepet játszott a 70-es évek egyik olyan tanulsága, mely az autonóm irodalmiság egyszerre etikai és esztétikai igényeiben ragadható meg legpontosabban. Amennyiben egy író időt állóan értékes művet kíván létrehozni, kívül kell maradnia a politika körein. A kultusz kialakulásának idején Ottlik írói habitusának és írásainak sajátos „antipolitikai” jellege, „civilsége” került előtérbe, ő vált a szigorúan hivatásetikai normákat követő prózaírás autentikus képviselőjévé. Olyan kultusz alakult ki tehát, amely a művet bizonyos értékszempontok parabolikus, példaszerű színreviteleként értelmezte, magukat az értékszempontokat azonban nem emelte ki a szövegből, nem helyezte át más kontextusokba. Ezt a viszonyt testesítette meg az az írásmű, amelyet Esterházy Péter készített 1982-ben Ottlik 70. születésnapjára, hangsúlyozottan rituális gesztussal egyetlen lapra másolván le az Iskola a határon teljes szövegét. Ily módon az Ottlik-kultusz sokáig egyfajta allegorikus olvasatban rögzítette az alapjául szolgáló regény értelmezését, létrehozva a tanítás, a didaxis szituációját, jóllehet a mű ezt az olvasatot csak felkínálja, nem teszi kötelezővé. A parabolikus értelmezői viszony a tanítás szituációjában mindig azt jelenti, hogy a tárgy az értelmező fölé kerekedik. Ez a folyamat paradox módon azzal fenyeget, hogy az allegorizáló olvasat feléli, elfogyasztja a regényt, ahogyan az Esterházy készítette lapon is olvashatatlanná vált a szöveg. Az Iskola a határonnal ez lényegében meg is történt, hatása az ezredfordulóra érzékelhetőn megcsappant.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave