Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Tandori Dezső

Tandori Dezső korai költészete amolyan gyűjtőlencséje a 60-as évek végén, a 70-es évek tapasztalható átalakulásban részt vevő késő modern költészetpoétikáknak. Eltérő módon és mértékben egyaránt kapcsolódik az újholdas és a neoavantgárd törekvésekhez, és meghatározó jegye lírájának a Petri Györggyel és Várady Szabolccsal összefüggésben említett nyelvkritikai attitűd. Mindemellett nyelv- és szubjektumszemléletét tekintve, vagyis azokban a vonatkozásokban, amelyeket az irodalomtörténet-írás hagyományosan előtérbe állít a késő modernség költészetpoétikai alakulástörténetének feltárásakor, nem csupán összegzője volt az új kezdeményezéseknek, hanem nyelvi létének egészen egyedi jellege folytán egy sor eredeti változat kialakítója is.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave